Iskolaelődünk: a 9-es számú Általános Iskola PDF Nyomtatás E-mail

1969. szeptember: Létrejön a Zene és Képzőművészeti Iskola a Matematika–Fizika Líceum [ma: Márton Áron Gimnázium – Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium] épületében. Az Iskola indulásakor 2 osztállyal: egy elsős zene és egy ötödikes képzőművészeti osztállyal indul.

 

Tanévzáró ünnepély

Az első tanévzáró ünnepély a Matematika-Fizika Líceum dísztermében (Both Erzsébet ny. tanító gyűjteményéből)


1970- : Az osztályok száma és a tanulók létszáma folyamatosan nő.

1972-1973: A kisiskolás zene osztályok helyszűke miatt a 3-as számú Ipari Líceum (ma: Octavian Goga Nemzeti Kollégium) épületében tanulnak.

 

Megeneklunk Romania

Megéneklünk, Románia! 1972 (Both Erzsébet gyűjteményéből)

 

1973. szeptember: A Zene és Képzőművészeti Iskola beköltözik a Jégpálya negyedi új iskolaépületbe [ma: Liviu Rebreanu Általános Iskola]. Az építési munkák befejezésében, a tereprendezésben, az osztálytermek berendezésében jelentős részt vállalnak a gimnazista tanulók és a szülői közösség is.

 

Jégpálya negyedi iskola

A Jégpálya negyedi iskola (Ferencz S. Brigitta ny. iskolaigazgató-tanár gyűjteményéből)


1974: Minisztériumi rendelettel szétválasztják az általános és a művészeti oktatást. A Jégpálya negyedi iskolaépületben a Zene és Képzőművészeti Iskola mellett megalakul a 9-es számú Általános Iskola.

 

Tanévnyitó

Tanévnyitó (György Magdolna ny. tanító gyűjteményéből)


1974- : A 9-es számú Általános Iskola be kell fogadja a Jégpálya negyedben lakó tanulókat. Az Iskola gyereklétszáma rohamosan emelkedni kezd. (Makfalvi Ildikó) A komunista párt diktatúrája dacára az Iskolában szeretetre épülő, egymásra figyelő, változatos ismeretszerző, képesség- és személyiségfejlesztő tevékenység zajlik.


Elsosok

Egyenruhában, iskolai padokban, keménykötésű tankönyvekből tanulnak a diákok

(Bálint Jolán ny. tanár gyűjteményéből)

 

Osztalykep

A tantermek fő falának elmaradhatatlan kelléke volt Nicolae Ceauşescu államfő portréja

(Both Erzsébet gyűjteményéből)

 

Vegzosok bucsu-teadelutanja

Végzős diákok búcsúünnepsége (Bálint Jolán gyűjteményéből)


1976. szeptember: A 9-es számú Általános Iskolában létrejön az első román tannyelvű osztály.

1977. június: Befejezi iskolai tanulmányait az induláskor létrejött első zeneosztály.

1977-1978: a Művészeti Iskola átköltözik az akkori 1-es számú Általános Iskola [ma: Petőfi Sándor Általános Iskola] épületébe.

 

Ulesrend

Mosolygó ülésrend (Tőke Magdolna ny. tanár gyűjteményéből)

 

Pioniravatas

Pioníravatás 1980-1981 (Dajka Rozália gyűjteményéből)

 

1985- : A körülmények rohamosan romlanak. (Makfalvi Ildikó) A magyar oktatás ellehetetlenítése szakszerűen folyik. A magyar tannyelvű osztályokban román anyanyelvű tanárok kezdenek tanítani. Románul tanítanak és kérik számon a tananyagot a magyar tankönyvekkel rendelkező, magyar ajkú tanulóktól. Nő a feszültség a pedagógusok között, diák és tanár között.

xxxxxxx: Zajlik az ifjúság munkára nevelése, főleg az őszi pityókabetakarítások idején.

 

Gyarlatogatas

Gyárlátogatáson (Császár Tünde Márta gyűjteményéből)


1988: az osztályok száma eléri az Iskola történetében legmagasabb értéket: évfolyamonként 5 párhuzamos, összesen 40 osztály, 35-40 közötti tanuló-létszámmal. Az Iskola tanulóinak száma meghaladja az 1.500-at. A tanítás különösen nehéz körülmények között zajlik, 3 váltás és más szervezési trükkök alapján. Gyakori a fűtés- és áramszünet. A kimaradt órákat a hétnapos munkahéten pótolják. (Makfalvi Ildikó) A tanulók reggel csak becsengetéskor mehetnek be az épületbe, még akkor is, ha odakint -22 °C hideg van.

1989: Temesváron kirobban az elkeseredés, és a gyújtó szikra nyomán feltisztul az ég, kitágul a horizont. Friss levegőhöz jutva kilépünk a bezártságból.

1989-1990: Kikristályosodik az az elhatározás, hogy az Iskola román és magyar tagozata külön fog válni; a román tagozat (364 tanuló) helyben marad, a magyar tagozat osztályai (1.094 tanuló) pedig, egyesülve a 12-es számú Általános Iskola magyar tannyelvű osztályaival, egy új épületben új iskolát hoznak létre.

(MAKFALVI ILDIKÓ ny. iskolaigazgató-tanár, TŐKE MAGDOLNA ny. tanár, GYÖRGY MAGDOLNA ny. tanító közlései nyomán KSz, 2014)

 
Nagy Imre Általános Iskola, Powered by Joomla! and designed by SiteGround Joomla Templates